Etykieta jachtowa

 

„Wygląd załogi świadczy o jachcie, wygląd jachtu świadczy o załodze”

 

Etykieta jachtowa (żeglarska) to zbiór zarówno pisanych jak i niepisanych zwyczajów oraz zasad postępowania obowiązujących każdego żeglarza, członka załogi gdziekolwiek się znajduje. Oto kilka ciekawostek o których przynajmniej warto wiedzieć, że istnieją :)

 
Wygląd i postawa załogi

etykieta5_resize

Ubranie i wygląd załogi powinien być schludny i w miarę jednolity dla wszystkich. Zaczynając od dołu – na jachcie chodzimy w miękkim obuwiu nie rysującym pokładu z podeszwami o dobrej przyczepności. Niedopuszczalne są ciężkie buty wojskowe i buty na obcasie.

 

W letni gorący dzień należy pamiętać o czapce żeby nie dostać udaru słonecznego oraz o okularach przeciwsłonecznych. Reszta ubioru jest kwestią indywidualną każdego z nas. 

 

Ważna sprawą przy wchodzeniu do portu jest to, aby zawsze mieć założoną koszulkę
Wpływanie do portu w samych kąpielówkach lub stroju kąpielowym jest uważany za brak kultury i szacunku do innych w porcie. Poza tą jedną sytuacją możecie szaleć do woli w swoich strojach kąpielowych.

 

 
Wygląd jachtu

etykieta6_resize

Obojętnie czy jest to jednoosobowa jednostka czy duży jacht, nowy czy starszy, musi być schludny i czysty.

 

Bałagan w kokpicie, brudny pokład nie są dobrą wizytówka załogi. Jacht zawsze powinien lśnić czystością - świadczy to o klasie żeglarza. Jacht pod żaglami jest piękny sam w sobie, więc nie ma potrzeby ozdabiać go suszącymi się ręcznikami, kąpielówkami, materacami. Rzeczy możemy wysuszyć w porcie. Bardzo źle wygląda także fakt nieschowania odbijaczy podczas żeglugi. Wygląda to jakby kapitan nie był pewien swoich umiejętności i na wszelki wypadek powywieszał odbijacze, które mają go chronić na środku jeziora przed……, no właśnie przed czym?! :)


 
Zachowanie na jachcie

 etykieta7_resize

Na jachcie nie powinno się gwizdać. W dawnych czasach na dużych żaglowcach komendy były wydawane gwizdkiem i każdy inny gwizd mógł być źle zrozumiany przez załogę. W dzisiejszych czasach gwizd na wodzie oznacza wzywanie pomocy!

 

Kapitanowi zawsze trzeba okazywać należyty szacunek. Kapitan (nawet na niewielkim jachcie, wśród przyjaciół) jest osobą najważniejszą, ponieważ odpowiada ze jacht oraz wszystkich członków załogi. 

 

Na cudzy jacht nie wchodzimy bez zgody jego skippera (sternika). Nie wchodzimy, jeśli widzimy załogę w czasie posiłku lub zajętą pracami pokładowymi. Cumując jacht pamiętajmy o tym by zrobić to w taki sposób by nie przeszkadzać innym. Pranie i mycie naczyń wykonać należy tak by nie zanieczyszczać wody, z dala od zacumowanych jachtów. Biesiadując również pamiętajmy o tym żeby zbytnio nie przeszkadzać sąsiadom. Rozwiązaniem może być zaproszenie wszystkich do wspólnego imprezowania :) 

Przeczytaj także:

Co zabrać na rejs?

WSPÓŁPRACUJEMY123410
678910


dots

DANE KONTAKTOWE


Party-Sailing&Pro-Sailing
ul. Marszałkowska 20/22/67
00-590 Warszawa
NIP: 701-013-35-97
REGON: 146869791

Konto bankowe:
Deutsche Bank PBC S.A.
04 1910 1048 2262 6352 2926 0001

email:info@party-sailing.eu
tel:+48 691 708 547

Party-Sailing.pl © 2016 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - strona wykonana przez: Pozycjonowanie i Marketing